להפוך מגבלה ליתרון אומנותי – נעמה גילה

את הפוסט הזה אני כותבת בהתרגשות ובשמחה כי אני הולכת להכיר לכם אומנית מאוד מיוחדת שעושה משהו מרגש ויוצא דופן.

קוראים לה נעמה גילה, צורפת ומעצבת תכשיטים כבדת שמיעה שבאה להנגיש את שפת הסימנים ולהפוך אותה לאומנות. נעמה חורטת על גבי התכשיטים מילים ומשפטים בשפת הסימנים. היא גורמת לתכשיטים לדבר ולהפיץ אהבה ויוצרת מודעות לאוכלוסיית כבדי השמיעה ולשפת הסימנים הישראלית.

image (3)

כששאלתי את נעמה מה משך אותה דווקא ליצירת תכשיטים, היא ענתה שהיה לה חשוב ליצור תכשיטים שיכולים להשפיע על החברה, שמי שעונדת אותם תיצור אמירה שיכולה לקרב בין אנשים. אני חושבת שהיא לגמרי הצליחה.

התכשיטים של נעמה עשויים כסף וציפוי כסף/זהב, נקיים בעיצובם ונוחים לכל כיס.

לינק לאתר של נעמה.

image (4)

בחרתי צמיד כסף וביקשתי מנעמה שתחרוט את המילה ״אמא״.

בתור אמא, אני מרגישה שפיתחתי חוש שמיעה עם הלב. אני שומעת את עלמה מבלי שתצטרך לדבר ומהצד השני, כבת שאיבדה את אמא שלה, מרגישה, או לפחות מקווה, שאמא שלי גם שומעת ורואה אותי.

image (5)

״אמא״ בשפת הסימנים

מצרפת לכם קצת מעולמה של נעמה, מאמינה שלכולנו יש מה ללמוד ממנה.

נעמה, מה מיוחד בעינייך בתחום העיסוק שבחרת והאם ללקות השמיעה היה חלק בבחירה?

מה שמיוחד בצורפות זו התחושה האינסופית של למידה. יש כל כך הרבה טכניקות, שיטות קיימות ולא קיימות ותמיד יש עוד מה לגלות. מרבית חיי היחס שלי ללקות היה שזה לא יהווה מגבלה, שאפתי להיות כמו כולם. על פניו דבר חיובי, השמיעה לא עצרה אותי מעולם אבל עד שלא הפנמתי שאני קצת שונה וקיבלתי את עצמי ככזאת חוויתי יותר תסכול.  מתוך התהליך שלי, של לקבל את עצמי והייחודיות שלי נוצרה הקולקציה של השפת סימנים.

image (6)

מה היית רוצה שאנשים ידעו על קהילת כבדי השמיעה ואיזה מסר היית רוצה להעביר?

אני זוכה להכיר הרבה אנשים חרשים וכבדי שמיעה ומבינה כמה שהמגבלה היא מה שהאדם מחליט לעצמו. מכירה אנשים חירשים לגמרי שהתפקוד שלהם מדהים גם אותי. לצד זה החשיבות של שימור שפת הסימנים הישראלית, בעקבות ניתוחי השתל שבלול, כביכול פוחת, כי בעזרת השתל גם חירש מצליח לשמוע ופחות ופחות לומדים את השפה הזו. זה דיון מורכב בחברה החירשת. ייתכן שעוד תקופה, תעלם השפה הכל כך מיוחדת הזו. עוד דבר שנחשפתי אליו זה החוסר הבנה של המגבלה. אני פוגשת כבדי שמיעה וחירשים שעושים מאמצים אדירים כדי לתפקד. הם מצליחים, והתגובות שהם מקבלים מהסביבה כשהם כן מבקשים עזרה במשהו הן ביטול של הקושי שלהם. חשוב לי שתהיה מודעות לכך.

image (9)

איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

מעניין אותי לגלות כמה יכולת השפעה יש לאופנה ותכשיטים, אני רוצה שהחשיפה והמודעות לכבדי השמיעה והחירשים תגדל. אנחנו מפחדים וסולדים ממה שאנחנו לא מכירים. אני רוצה להמשיך וליצור תכשיטים שיוצרים שיח ודיאלוג, שמקרבים בין אנשים. יש לי חלום להקים מפעל- קואופרטיב יצרני לנשים שורדות זנות ואני מקווה שעוד חמש שנים זה יתחיל לקרות.

image (8)

לינק לדף בפייסבוק של נעמה

image (9)

1 תגובה
 • איריס

  11 בפברואר 2016 at 6:14 pm הגב

  אירה,

  הדמעות אצלי יצאו החוצה ברגע שקראתי את בקשתך לחרוט את המילה "אמא".

  את אחד האנשים הטובים, האכפתיים ומלאי החמלה והאהבה שפגשתי.

  אני פשוט גאה שאני מכירה אותך.

להשארת תגובה