7 תובנות לקראת הלידה השניה שיעזרו לכל אמא בדרך

הפוסט הזה היה אמור להיות פוסט המלצות למוצרים שבחרתי בקפידה לקראת הלידה השניה. מה שקרה בפועל זה שהתחלתי לכתוב ויצא משהו אחר לגמרי – צללתי לתוך מחשבות על ההסתגלות להורות, מה למדתי מאז הלידה של עלמה, מתי יצאתי מההלם הראשוני ומה הייתי עושה אחרת.
אני חושבת שלפחות חלק מהתובנות האלה יכולות לסייע ואולי אף להוריד את מפלס החרדה לאמהות צעירות. אני ממש לא מתיימרת להיות ״יודעת כל״ ובטח שלא מומחית בהורות, אך מאמינה שמתוך החוויות והתובנות שלי, אני יכולה להשפיע, גם אם בקצת על הרגשה טובה של מישהי אחרת.

מבטיחה בפוסט הבא לספר על הרכישות לקראת הלידה, אך בינתיים הנה הן, התובנות שלי מאז שהפכתי לאמא:

1. העולם הקטן שלנו (משפחה, זוגיות) הולך להתהפך ואי אפשר באמת להתכונן ולתכנן איך הכל הולך להיות. אפשר רק להשלים עם זה שייקח זמן להסתנכרן ולהסתגל למצב החדש ולקבל זאת בהבנה ובאהבה. טיפ קטן בכל זאת: תיאום ציפיות עם בן הזוג והמשפחה הקרובה זה משהו שבהחלט יכול לעזור להסתגלות קלה יותר.

2. בקשו (וידעו לקבל) כמה שיותר עזרה. אוכל, עזרה בבית, פינוי הידיים בשביל קצת שקט/ מקלחת/ שינה/ שירותים. לא צריך להיות סופרוומן ורצוי לשחרר את רגשות האשם. הזמן הזה אחרי הלידה מספיק רגיש ומאתגר גם ככה.

3. התחברו או צרו קהילת נשים קרובה – גם וירטואלית וגם פיזית. ככל שיהיו לנו יותר קשרים נשיים ונרגיש פחות לבד, כך ההרגשה של השפיות תחזור מהר יותר. ובכלל, ההבנה שכולן עוברות קשיים ומתמודדות עם אתגרים בהורות ובזוגיות, תורמת להרגשה שסה״כ הכל בסדר, או לפחות יהיה בסדר ממש ממש בקרוב.

4. כמה שנטפח לעצמנו על השכם לגבי היותנו הורים נפלאים ״שגרמו״ לתינוק לישון/ להיות רגוע/ לדקלם שירה של פושקין – ככה נתבדה. אותו הדבר לכיוון השני. לא הכל תלוי בנו. למעשה הרוב תלוי בתינוק עצמו, באופי ובמזג שלו.

התינוק לא ישן? אומנם אפשר לעזור לו, אבל לצפות שהוא יישן כל הלילה בזכותנו, ובכן, אלה חלומות באספמיה. ובכל זאת, מה אפשר לעשות? לשחרר. לקבל שזו המציאות ושבסופו של דבר הכל עובר, משתפר וגם השינה מתייצבת. ובצד היותר אישי ופרקטי, אני מתכוונת לנסות לסייע לשינה (גם שלנו) ולהימנע כמה שניתן מהמצב ששוב, לא נישן במשך שנה וחצי. זה כולל עזרים ייעודיים (על כך בפוסט הבא), תפילות והחזקת אצבעות חזק חזק. מעבר לזה? זה כבר לא בידיי.

5. הקשיבו לאינסטינקטים ופחות לשלל העצות וההמלצות שיצוצו מכל עבר. לכל אחת יש את הקול הפנימי שלה שסביר שיכוון אותה טוב יותר מכל עצה של דודה אקראית. אל תתנו לאנשים אחרים לערער אתכן ואת הבטחון שלכן. סננו מה שמרגיש לכן לא מתאים והקשיבו לעצמכן. הקלישאה שאמא יודעת הכי טוב, היא באמת נכונה.

6. פרגנו לעצמכן כמה שיותר. מילה טובה מול המראה, חתיכת שוקולד משובח, פגישה עם חברה, תספורת חדשה, רגע של שקט רק לעצמכן בכל פעם שזה מתאפשר ובעצם כל דבר שעושה לכן טוב.

7. הזכירו לעצמכן שאתן לא רק אמהות. כל אחת היא עולם ומלואו בפני עצמה, גם אם לתקופה מסוימת זה לא מרגיש כך. ההרגשה הזו תחזור בהדרגה וגם נגלה יכולות וכוחות חדשים. מאז שעלמה נולדה אני לא מפסיקה להעז ולהגשים את עצמי ועושה הרבה יותר ממה שעשיתי פעם. כנראה שלהיות אישה ואמא זה באמת סוג של כח על שכולנו ניחנו בו.

זהו, עד כאן התובנות שלי בינתיים. סביר שיהיו לי מסקנות נוספות אחרי שאהפוך לאמא לשתיים (טפו טפו). בינתיים אאחל לעצמי ולכל אמא שבדרך לידה טובה וקלה והסתגלות כמה שיותר מהירה ונינוחה לחיים החדשים.

כל התמונות בפוסט צולמו על ידי אלה מילת, אמא מהממת בפני עצמה וצלמת בחסד עליון.

3 תגובות

להשארת תגובה